Royal London One-Day Cup 2017 Updated Schedule

Royal London One-Day Cup is the one-day cricket tournament of the England Country. Which will take place on  27th April and play until 1st July 2017? This is the biggest limited over cricket tournament of ECB or the England and Wales Cricket Board governs the tournament. Total eighteen teams taking part in two group, that is South Group and second is north Group. The Competition schedule has announced officially by the England Cricket Broad. You can check below Royal London Cup 2017 Schedule in detail.

Durham has won the first season of the Royal London One-Day Cup. While Gloucestershire won the second season of the tournament. Warwickshire Bears are the winner of the previous season.

Royal London Cup 2017 Schedule & Match Fixtures - One-Day Cricket Tournament

Royal London Cup 2017 Schedule Details

The Royal London Cup 2017 will start on 27th April and play until 1st July 2017. The tournament Live Coverage starts from 27th April and also check results of the tournament matches here.

Apr 27, Thu

Durham vs Derbyshire, North Group

Riverside Ground, Chester-le-Street
3:30 PM / 10:00 AM GMT / 11:00 AM LOCAL

Worcestershire vs Nottinghamshire, North Group

New Road, Worcester
3:30 PM / 10:00 AM GMT / 11:00 AM LOCAL

Gloucestershire vs Glamorgan, South Group

County Ground, Bristol
3:30 PM / 10:00 AM GMT / 11:00 AM LOCAL

Kent vs Hampshire, South Group

St Lawrence Ground, Canterbury
3:30 PM / 10:00 AM GMT / 11:00 AM LOCAL

Middlesex vs Sussex, South Group

Lord’s, London
3:30 PM / 10:00 AM GMT / 11:00 AM LOCAL

Northamptonshire vs Warwickshire, North Group

County Ground, Northampton
6:30 PM / 01:00 PM GMT / 02:00 PM LOCAL
Apr 28, Fri

Somerset vs Surrey, South Group

The Cooper Associates County Ground, Taunton
3:30 PM / 10:00 AM GMT / 11:00 AM LOCAL

Lancashire vs Leicestershire, North Group

Old Trafford, Manchester
6:30 PM / 01:00 PM GMT / 02:00 PM LOCAL
Apr 29, Sat

Nottinghamshire vs Yorkshire, North Group

Trent Bridge, Nottingham
3:30 PM / 10:00 AM GMT / 11:00 AM LOCAL
Apr 30, Sun

Derbyshire vs Northamptonshire, North Group

County Ground, Derby
3:30 PM / 10:00 AM GMT / 11:00 AM LOCAL

Leicestershire vs Worcestershire, North Group

Grace Road, Leicester
3:30 PM / 10:00 AM GMT / 11:00 AM LOCAL

Essex vs Hampshire, South Group

County Ground, Chelmsford
3:30 PM / 10:00 AM GMT / 11:00 AM LOCAL

Glamorgan vs Surrey, South Group

Sophia Gardens, Cardiff
3:30 PM / 10:00 AM GMT / 11:00 AM LOCAL

Middlesex vs Gloucestershire, South Group

Lord’s, London
3:30 PM / 10:00 AM GMT / 11:00 AM LOCAL

Sussex vs Somerset, South Group

County Ground, Hove
3:30 PM / 10:00 AM GMT / 11:00 AM LOCAL
May 01, Mon

Warwickshire vs Durham, North Group

Edgbaston, Birmingham
3:30 PM / 10:00 AM GMT / 11:00 AM LOCAL

Yorkshire vs Lancashire, North Group

Headingley, Leeds

3:30 PM

10:00 AM GMT / 11:00 AM LOCAL
May 02, Tue

Derbyshire vs Nottinghamshire, North Group

County Ground, Derby
3:30 PM / 10:00 AM GMT / 11:00 AM LOCAL

Leicestershire vs Warwickshire, North Group

Grace Road, Leicester
3:30 PM / 10:00 AM GMT / 11:00 AM LOCAL

Somerset vs Kent, South Group

The Cooper Associates County Ground, Taunton
3:30 PM / 10:00 AM GMT / 11:00 AM LOCAL

Surrey vs Essex, South Group

Kennington Oval, London
3:30 PM /10:00 AM GMT / 11:00 AM LOCAL

Sussex vs Glamorgan, South Group

County Ground, Hove
3:30 PM /10:00 AM GMT / 11:00 AM LOCAL
May 03, Wed

Northamptonshire vs Worcestershire, North Group

County Ground, Northampton
3:30 PM /10:00 AM GMT / 11:00 AM LOCAL

Yorkshire vs Durham, North Group

Headingley, Leeds
3:30 PM /10:00 AM GMT / 11:00 AM LOCAL

Hampshire vs Middlesex, South Group

The Rose Bowl, Southampton
6:30 PM / 01:00 PM GMT / 02:00 PM LOCAL
May 04, Thu

Essex vs Gloucestershire, South Group

County Ground, Chelmsford
3:30 PM /10:00 AM GMT / 11:00 AM LOCAL
May 05, Fri

Durham vs Leicestershire, North Group

Riverside Ground, Chester-le-Street
3:30 PM / 10:00 AM GMT / 11:00 AM LOCAL

Lancashire vs Northamptonshire, North Group

3:30 PM / 10:00 AM GMT / 03:30 PM LOCAL

Warwickshire vs Nottinghamshire, North Group

Edgbaston, Birmingham
3:30 PM / 10:00 AM GMT / 11:00 AM LOCAL

Worcestershire vs Yorkshire, North Group

New Road, Worcester
3:30 PM /10:00 AM GMT / 11:00 AM LOCAL

Glamorgan vs Somerset, South Group

Sophia Gardens, Cardiff
3:30 PM / 10:00 AM GMT / 11:00 AM LOCAL

Kent vs Sussex, South Group

St Lawrence Ground, Canterbury
3:30 PM / 10:00 AM GMT / 11:00 AM LOCAL

Surrey vs Middlesex, South Group

Kennington Oval, London
3:30 PM /10:00 AM GMT / 11:00 AM LOCAL
May 07, Sun

Durham vs Northamptonshire, North Group

Riverside Ground, Chester-le-Street
3:30 PM /10:00 AM GMT / 11:00 AM LOCAL

Nottinghamshire vs Leicestershire, North Group

Welbeck Colliery Cricket Club Ground, Market Warsop
3:30 PM / 10:00 AM GMT / 11:00 AM LOCAL

Warwickshire vs Lancashire, North Group

Edgbaston, Birmingham
3:30 PM /10:00 AM GMT / 11:00 AM LOCAL

Yorkshire vs Derbyshire, North Group

Headingley, Leeds
3:30 PM / 10:00 AM GMT / 11:00 AM LOCAL

Glamorgan vs Essex, South Group

Sophia Gardens, Cardiff
3:30 PM /10:00 AM GMT / 11:00 AM LOCAL

Hampshire vs Gloucestershire, South Group

The Rose Bowl, Southampton
3:30 PM / 10:00 AM GMT / 11:00 AM LOCAL

Kent vs Middlesex, South Group

St Lawrence Ground, Canterbury
3:30 PM / 10:00 AM GMT / 11:00 AM LOCAL

Sussex vs Surrey, South Group

County Ground, Hove
3:30 PM / 10:00 AM GMT / 11:00 AM LOCAL
May 10, Wed

Northamptonshire vs Yorkshire, North Group

County Ground, Northampton
5:30 AM /12:00 AM GMT / 01:00 AM LOCAL

Derbyshire vs Warwickshire, North Group

County Ground, Derby
3:30 PM /10:00 AM GMT / 11:00 AM LOCAL

Lancashire vs Worcestershire, North Group

Old Trafford, Manchester
3:30 PM /10:00 AM GMT / 11:00 AM LOCAL

Gloucestershire vs Kent, South Group

County Ground, Bristol
3:30 PM /10:00 AM GMT / 11:00 AM LOCAL

Middlesex vs Glamorgan, South Group

TBC, TBC
3:30 PM / 10:00 AM GMT / 03:30 PM LOCAL

Somerset vs Hampshire, South Group

The Cooper Associates County Ground, Taunton

3:30 PM

10:00 AM GMT / 11:00 AM LOCAL

Essex vs Sussex, South Group

County Ground, Chelmsford
6:30 PM / 01:00 PM GMT / 02:00 PM LOCAL
May 11, Thu

Nottinghamshire vs Durham, North Group

Trent Bridge, Nottingham
6:30 PM /01:00 PM GMT / 02:00 PM LOCAL
May 12, Fri

Leicestershire vs Northamptonshire, North Group

Grace Road, Leicester
3:30 PM /10:00 AM GMT / 11:00 AM LOCAL

Worcestershire vs Warwickshire, North Group

New Road, Worcester
3:30 PM /10:00 AM GMT / 11:00 AM LOCAL

Essex vs Middlesex, South Group

County Ground, Chelmsford
3:30 PM /10:00 AM GMT / 11:00 AM LOCAL

Gloucestershire vs Somerset, South Group

County Ground, Bristol

3:30 PM

10:00 AM GMT / 11:00 AM LOCAL

Hampshire vs Glamorgan, South Group

The Rose Bowl, Southampton
3:30 PM /10:00 AM GMT / 11:00 AM LOCAL

Surrey vs Kent, South Group

Kennington Oval, London
3:30 PM /10:00 AM GMT / 11:00 AM LOCAL

Lancashire vs Derbyshire, North Group

Old Trafford, Manchester
6:30 PM / 01:00 PM GMT / 02:00 PM LOCAL
May 14, Sun

Sussex vs Gloucestershire, South group

TBC, TBC
5:30 AM /12:00 AM GMT / 05:30 AM LOCAL

Leicestershire vs Derbyshire, North Group

Grace Road, Leicester
3:30 PM /10:00 AM GMT / 11:00 AM LOCAL

Nottinghamshire vs Lancashire, North Group

Trent Bridge, Nottingham
3:30 PM /10:00 AM GMT / 11:00 AM LOCAL

Warwickshire vs Yorkshire, North Group

Edgbaston, Birmingham
3:30 PM /10:00 AM GMT / 11:00 AM LOCAL

Worcestershire vs Durham, North Group

New Road, Worcester

3:30 PM

10:00 AM GMT / 11:00 AM LOCAL

Glamorgan vs Kent, South Group

St Helen’s, Swansea
3:30 PM /10:00 AM GMT / 11:00 AM LOCAL

Somerset vs Essex, South Group

The Cooper Associates County Ground, Taunton
3:30 PM /10:00 AM GMT / 11:00 AM LOCAL

Surrey vs Hampshire, South Group

Kennington Oval, London
3:30 PM /10:00 AM GMT / 11:00 AM LOCAL
May 16, Tue

Derbyshire vs Worcestershire, North Group

County Ground, Derby
6:30 PM /01:00 PM GMT / 02:00 PM LOCAL

Durham vs Lancashire, North Group

Riverside Ground, Chester-le-Street
6:30 PM / 01:00 PM GMT / 02:00 PM LOCAL

Northamptonshire vs Nottinghamshire, North Group

County Ground, Northampton
6:30 PM /01:00 PM GMT / 02:00 PM LOCAL

Yorkshire vs Leicestershire, North Group

Headingley, Leeds
6:30 PM /01:00 PM GMT / 02:00 PM LOCAL
May 17, Wed

Gloucestershire vs Surrey, South Group

County Ground, Bristol
6:30 PM /01:00 PM GMT / 02:00 PM LOCAL

Hampshire vs Sussex, South Group

The Rose Bowl, Southampton
6:30 PM / 01:00 PM GMT / 02:00 PM LOCAL

Kent vs Essex, South Group

St Lawrence Ground, Canterbury
6:30 PM /01:00 PM GMT / 02:00 PM LOCAL

Middlesex vs Somerset, South Group

Lord’s, London
6:30 PM /01:00 PM GMT / 02:00 PM LOCAL
Jun 13, Tue

Somerset vs Nottinghamshire, 1st Quarter-Final

The Cooper Associates County Ground, Taunton
6:30 PM /01:00 PM GMT / 06:30 PM LOCAL

Yorkshire vs Surrey, 2nd Quarter-Final

Headingley, Leeds
6:30 PM /01:00 PM GMT / 06:30 PM LOCAL
Jun 16, Fri

Essex vs TBC, 1st Semi-Final

County Ground, Chelmsford
6:30 PM /01:00 PM GMT / 06:30 PM LOCAL
Jun 17, Sat

Worcestershire vs TBC, 2nd Semi-Final

New Road, Worcester
3:30 PM /10:00 AM GMT / 03:30 PM LOCAL
Jul 01, Sat
TBC vs TBC Final

Leave a Reply